Jak na údržbu akrylátové vany?

Budete-li si vybírat vanu, máte mnoho možností. Kromě výběru tvaru je třeba zaměřit se i na materiál. Přemýšlíte o akrylátovém výrobku? Jaké jsou její výhody, nevýhody a jak provádět údržbu vany?

Akrylátové vany

Akrylátové vany jsou hojně používané. Nahrazují smaltové, i když to nevypadá, že by mohl být smalt vytlačen z trhu úplně. Oba materiály mají své výhody i nevýhody a každý zákazník preferuje něco jiného. Akrylátové vany jsou volené pro jejich příjemný povrch, ale také bohatou nabídku. Seženete tvarově velmi rozmanité výrobky. Výhodou akrylátové vany je, že vám udrží delší dobu teplou vodu a tím vám zpohodlní koupel bez dopouštění teplé vody, která dnes není levnou záležitostí. Smaltovaná vana je celkově studená na omak. Na rozdíl od smaltovaných van počítejte s menší životností. Ta je kolem patnácti let. Smaltované vany vydrží až 30 let. Z dalších nevýhod akrylátových van si uveďme jejich náchylnost k poškrábání. Při údržbě tohoto výrobku budete muset být opatrní. Mnozí jako nevýhodu vidí i fakt, že akrylátové vany je třeba časem poopravovat silikonovým tmelem. Plast se totiž vlivem tepla roztahuje. Proto nelze akrylátovou vanu pevně zazdít.

Údržba akrylátových van

Akrylát je vlastně plast, a to je třeba zohlednit při údržbě vany. Vyhněte se proto různých agresivním čisticím prostředkům, které by mohly vanu poškodit. Celkově si při údržbě dejte pozor na to, abyste vanu zbytečně nepoškrábali. Z toho důvodu nepoužívejte čisticí prostředky s abrazivní složkou (tvrdé částečky). Vhodné nejsou ani kartáče, zvlášť ty s tvrdším chlupem. Nejlepšími prostředky na údržbu akrylátové vany jsou houbička či hadřík s klasickým saponátem, třeba takovým, který používáte na mytí nádobí. Někteří výrobci van dodávají na trh vlastní prostředky, ale ty jsou mnohdy zbytečně drahé. K údržbě akrylátové vany přistupujte pravidelně, nejlépe po každém koupání či alespoň jednou za několik dní. Jen tak se vám podaří udržet pěkný vzhled vany. Více na www.levna-koupelna.cz/kategorie-33-vany